Energia liikkuu ihmiskontakteissa

Teksti: Ulla Malminen, Kuva:

Kauneuneudenhoitoalan yrittäjä Teija Kettunen tasapainoilee työn ja kodin välillä, mutta silti hän saa molemmilta alueilta tukea arjessa jaksamiseen. Mikä on hänen hyvän olon reseptinsä?

teija-kettunen

1. Perhe tukee yrittäjää

Työviikkoni on kuusipäiväinen, ja työpäivä voi helposti venyä 12-tuntiseksi. Lisäksi teen säännöllisesti reissuhommia. Kaikki työssäkäyvät vanhemmat, ja erityisesti äidit, hakevat tasapainoa työn ja kodin välillä. Onneksi minulla on mies, jonka kanssa kodista ja lapsista huolehtiminen sujuu yhteistyössä.

Yrittäjänä minulla on kuitenkin valta vaikuttaa omaan ajankäyttööni. Jos esimerkiksi lapsella on peli tai koululla on vanhempainilta, voin järjestää itselleni vapaata.

2. Hoitotilanne antaa voimaa asiakkaalle ja itselle

Työni on sydäntäni lähellä, muuten en sitä jaksaisikaan tällä tavalla tehdä. Teen itse omilla käsilläni työtä, ja näen sen tulokset. Pitkäaikaisten asiakkaiden kanssa on niin hyvä suhde, että siitä saa voimaa. Juttelemme kuulumisia, tai joskus olemme juttelematta. Toisaalta on myös sellaisia asiakkaita, jotka vievät voimaa.

Empaattisena ihmisenä minulle on joskus ollut vaikeaa pysytellä ulkopuolisena asiakkaiden ongelmista. Vuosien varrella ole oppinut suojaamaan itseni tilanteissa, jotka vievät energiaa. On kuitenkin tärkeää olla läsnä hoidon aikana, ja hoidon laadusta en koskaan tingi. Onnistunut hoitohetki tuo hyvää mieltä niin asiakkaalle kuin itsellenikin.

3. Kirja auttaa rauhoittumaan

Kaiken hälinän ja ihmisten kanssa olemisen vastapainoksi kaipaan sitä, että saan hiljentyä hyvän kirjan kanssa. Silloin on vain minä ja mielikuvitus, jonka kirja tuo mukanaan. Illalla on pakko saada kirja käteen, niin tietää että nyt on aika rauhoittua.

Teija Kettunen

• 46-vuotias kosmetologiyrittäjä.
• Asuu Orimattilassa ja työskentelee Lahdessa.
• Perheeseen kuuluu mies sekä teini-ikäiset tytär ja poika.
• Motto: ”Asioilla on taipumus järjestyä”.

2.12.2011

Työssä onnistuminen tekee terää

Eläinten ymmärtäminen palkitsee

Hali päivässä tekee hyvää

Heittäytyminen uuteen kannatti

Työ on samalla elämäntapa

 

Artikkelilistaukseen

TOP 5 -aihealueet  


 Apoteekki 2/12

apoteekki_02_2012

Lue uusin lehti

apukaija-jalanjäljet

Näitä juttuja suosittelimme  


Uusimmat artikkelit


Luetuimmat artikkelit


Lisää terveystietoa

Duodecim
http://www.terveyskirjasto.fi/


Koivun siitepölyä on ilmassa runsaasti Etelä-Suomessa. Lue tiedote.
Puhuttaako borrelioosi? Soita palvelunumeroon.


Hätänumerot

Yleinen hätänumero 112
Myrkytyskeskus (09) 471 977
Poliisi 112

Tärkeät yhteystiedot

 Tarkasta tärkeimmät terveysalan yhteystiedot.

Lukijakilpailu

avainapteekit-kilpailu-perhe

Mikä puhuttaa perheessäsi? Vastaa ja voita 10 leffalippua!


Osallistu testiryhmään!

Etsimme aknesta kärsiviä nuoria Apoteekki-lehden tuotetestiin.

Lue lisää


Ristikkovastaukset

Lähetä Apoteekki-lehden ristikkovastaukset tästä.


Apoteekki-lehden lukijakysely

Mitä mieltä olet Apoteekki-lehden numerosta 2/12? Vastaa lukijakyselyymme 31. toukokuuta mennessä. Arvomme kaikkien palautetta lähettäneiden kesken sadan euron lahjakortin Avainapteekkiin!


Sinustako avainasiakas?

Avainasiakkaaksi

Avainapteekit tarjoavat avaimet terveytesi ja hyvinvointisi parhaaksi elämän eri tilanteisiin ammattitaidolla ja aidolla sydämellä. Tutustu etuihin ja liity avainasiakkaaksi!

Liity avainasiakkaaksi

Lue lisää eduista

Lähin Avainapteekkisi

Tilaa uutiskirje


Kuukauden tuote


Avainapteekit omaishoitajien asialla

Avain_omaishoitajien asialla

Tiedätkö, mitä omaishoitaja tekee työkseen? Tule mukaan tukemaan omaishoitajien hyvää työtä. Lue lisää. 


Kysy farmaseutilta

Kuinka usein insuliinineula pitää vaihtaa?

kysy

Pitääkö insuliinikynän neula vaihtaa jokaisen pistoksen jälkeen?

Lue farmaseutti Jenny Holländerin vastaus


Telfast_210x350