Sydänpotilas: Vältä tulehduskipulääkkeitä!

Teksti: Paula Larjo, Kuva: iStockphoto

Jos tulehduskipulääkkeitä on pakko käyttää, kuurin pitäisi olla lyhyt ja annokset pieniä.

sydanpotilas_tulehduskipulaakkeet

Tanskalaistutkijoiden mukaan sydänpotilaiden riski kuolla saattaa kasvaa jo viikon tulehduskipulääkekuurin jälkeen. Tämän vuoksi sydänpotilaiden lääkityksiä tulisi välttää tai pitää ne mahdollisimman lyhyinä ja annokset pieninä.

Tanskalaisten tulokset pitää vielä varmistaa lisätutkimuksissa, mutta ne sopivat hyvin yhteen aiempien havaintojen kanssa. NSAID-tulehduskipulääkkeet on yhdistetty muun muassa suurentuneeseen sydänkohtausriskiin.

Circulation-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa tarkasteltiin 84 000 sydänkohtauksen saanutta keskimäärin 68-vuotiasta tanskalaista, joista noin puolet oli saanut ainakin yhden tulehduskipulääkereseptin.

Tutkimuksessa käytetyimpiä NSAID-lääkkeitä ovat ibuprofeeni ja diklofenaakki, mutta monet olivat syöneet myös rofekoksibia, selekoksibia ja muita lääkkeitä. Kaikki lääkitykset olivat lääkärin määräämiä.

Naprokseeni vähiten vaarallinen

Potilaiden vertailu osoitti, että kaikki tulehduskipulääkkeet suurensivat potilaan riskiä kuolla tai saada uusi sydänkohtaus, mutta suurin riski liittyi diklofenaakin käyttöön. Riskit havaittiin jo viikon kuurin jälkeen, mutta ne suurenivat käytön jatkuessa kuukausia. Poikkeuksen teki vain naprokseeni, joka on aiemminkin todettu vähiten vaaralliseksi sydämelle.

Tulehduskipulääkkeitä määrätään reseptillä vuosittain noin miljoonalle suomalaiselle. Etenkään koksibeja, kuten selekoksibia, ei suomalaissuositusten mukaan pidä määrätä sydänpotilaille. Kun tulehduskipulääkitys on todella tarpeen, se pyritään pitämään lyhyenä ja annokset pieninä. Tulehduskipulääkkeiden turhaa käyttöä olisi muutenkin syytä välttää.

Lähde: Uutispalvelu Duodecim 10.5.2011.

Artikkelilistaukseen

TOP 5 -aihealueet  


 Apoteekki 2/12

apoteekki_02_2012

Lue uusin lehti

apukaija-jalanjäljet

Näitä juttuja suosittelimme  


Uusimmat artikkelit


Luetuimmat artikkelit


Lisää terveystietoa

Duodecim
http://www.terveyskirjasto.fi/


Koivun siitepölyä on ilmassa runsaasti Etelä-Suomessa. Lue tiedote.
Puhuttaako borrelioosi? Soita palvelunumeroon.


Hätänumerot

Yleinen hätänumero 112
Myrkytyskeskus (09) 471 977
Poliisi 112

Tärkeät yhteystiedot

 Tarkasta tärkeimmät terveysalan yhteystiedot.

Lukijakilpailu

avainapteekit-kilpailu-perhe

Mikä puhuttaa perheessäsi? Vastaa ja voita 10 leffalippua!


Osallistu testiryhmään!

Etsimme aknesta kärsiviä nuoria Apoteekki-lehden tuotetestiin.

Lue lisää


Ristikkovastaukset

Lähetä Apoteekki-lehden ristikkovastaukset tästä.


Apoteekki-lehden lukijakysely

Mitä mieltä olet Apoteekki-lehden numerosta 2/12? Vastaa lukijakyselyymme 31. toukokuuta mennessä. Arvomme kaikkien palautetta lähettäneiden kesken sadan euron lahjakortin Avainapteekkiin!


Sinustako avainasiakas?

Avainasiakkaaksi

Avainapteekit tarjoavat avaimet terveytesi ja hyvinvointisi parhaaksi elämän eri tilanteisiin ammattitaidolla ja aidolla sydämellä. Tutustu etuihin ja liity avainasiakkaaksi!

Liity avainasiakkaaksi

Lue lisää eduista

Lähin Avainapteekkisi

Tilaa uutiskirje


Kuukauden tuote


Avainapteekit omaishoitajien asialla

Avain_omaishoitajien asialla

Tiedätkö, mitä omaishoitaja tekee työkseen? Tule mukaan tukemaan omaishoitajien hyvää työtä. Lue lisää. 


Kysy farmaseutilta

Kuinka usein insuliinineula pitää vaihtaa?

kysy

Pitääkö insuliinikynän neula vaihtaa jokaisen pistoksen jälkeen?

Lue farmaseutti Jenny Holländerin vastaus


Telfast_210x350